Campionatul European de lupte de la București aproape de start
După 40 de ani, România organizează Campionatul European de Lupte, sub sloganul ”VINO SĂ SUSȚII LUPTĂTORII ROMÂNIEI!”
Navigare autor
După 40 de ani, România organizează Campionatul European de Lupte, sub sloganul ”VINO SĂ SUSȚII LUPTĂTORII ROMÂNIEI!”
În perioada 6 – 13 aprilie la Batumi, în Georgia, se vor desfășura Campionatele Europene de haltere, seniori, – Competiție de Calificare Olimpică Tokyo 2020.
În perioada 3 – 7 aprilie 2019 iubitorii sportului de sală vor putea urmări în direct la Telekom Sport, Digi Sport și TVR o serie de meciuri de handbal, volei și baschet din competițiile naționale și internaționale:
La Craiova s-au desfășurat întrecerile Naționalelor de tineret la spadă masculin, individual și pe echipe.
Pe stadionul din Complexul Sportiv „Iuliu Hațieganu”, Universitatea Cluj a dat o replică pe măsura celor de la Steaua București, la pauza avantajul roș-albaștrilor fiind de 14-12.
În perioada 28 martie – 2 aprilie 2019 în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” din București s-au disputat Campionatele Nationale de seniori, sabie și spadă, la care au participat cei mai buni sportivi din România, atât la individual, cât și pe echipe.
Conform ultimului clasament realizat de Federația Internațională de Tenis de Masă (ITTF), sportiva româncă Szocs Bernadette Cynthia ocupă primul loc în clasamentul european, având acumulate 9670 de puncte, în timp ce a treia poziție este ocupată tot de o româncă, Elizabeta Samara (9535 puncte).
Impulsionați de succesul din finala Cupei României, ”Tigrii” s-au dezlănțuit pe terenul lui Dinamo și s-au impus la o diferență clară, 50-22.
Romania a fost reprezentata zilele acestea de 9 sportivi la Breach Wrestling World Series de la Chaves, in Portugalia: Priceputu Stefania, Filip Georgiana, Popescu Adina, Vlasceanu Diana, Coman Stefan, Constantin Gheorghe, Minzala Madalin, Palaghia Mihai si Chintoan Rares.