Baschet masculin: Craiova se impune în fața Stelei în ultima partidă din sezonul regulat al Ligii Naționale

Echipa de baschet masculin SCM U Craiova a încheiat sezonul regulat al Ligii Naționale cu o victorie, în ultimele secunde, în fața formației Steaua CSM Eximbank.

Echipa din Craiova a fost pe tot parcursul meciului într-o cursă de urmărire a adversarilor roș-albaștri, deși au câștigat 3 din cele 4 sferturi ale partidei. Prima dată când echipa antrenată de Vladimir Vuksanovic a reușit să preia conducerea meciului s-a întâmplat cu 2 minute înaintea finalului, atunci când scorul a devenit 71-70. Ultimul minut a fost unul plin de adrenalină, fiecare echipă dorindu-și punctele puse în joc.

SCM U Craiova – Steaua CSM Eximbank 81-79 (14-18,23-22,15-12,29-27)

SCM U Craiova obține 2 puncte și încheie sezonul regulat cu 22 de puncte în clasament, obținute în urma a 4 victorii și 14 înfrângeri.

Pentru SCM U Craiova au marcat: Abrams – 18puncte, Hargrove -15 puncte, Burlacu – 15 puncte, Fraseniuc – 12 puncte, Taylor – 9 puncte, Bureau – 6 puncte, Popa – 3 puncte, Solopa – 3 puncte. Au mai evoluat: Lee și Gavrilă.

Pentru echipa Steaua CSM Eximbank au înscris: Runkauskas- 20 puncte, Malesevic – 14 puncte, Falker – 14 puncte, Jevtovic – 9 puncte, Long – 9 puncte, Paul – 6 puncte, Baciu – 4 puncte, Szijarto = 3 puncte. A mai evoluat Negoițescu.