Jurnal de Tokyo – ep. 28 – Înot: David Popovici,  la doua sutimi de medalia olimpică. Robert Glință – poziția a 8-a

Inotatorul David Popovici s-a clasat pe poziția a patra în proba de 200 m liber la Jocurile Olimpice de la Tokyo, după o evoluție superbă în Tokyo Aqautics Centre.

Sportivul nostru a fost la doar două sutimi de o medalie olimpică, acesta incheiind cursa cu timpul de 1:44:68, în timp ce medalia de bronz a fost adjudecata de Fernando Scheffer cu timpul de 1:44:66.

La 100 m spate,  Robert Glință a încheiat cursa pe poziția a 8-a cu timpul de 52:95. Medalia de aur a fost câștigată de Evgeny Rylov, reprezentantul Rusiei.

Tot marți,  de la ora 13:20, David Popovici va intra în concurs în calificările probei de 100 m liber. Competiția va putea fi urmărită în direct la TVR 1.