Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy

Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului Gippsland Trophy după o victorie de senzație cu Johanna Konta. Irina s-a calificat miercuri dimineața, 3 februarie 2021, în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy, de la Melbourne.

În turul al treilea, sportiva legitimată la Steaua București a învins-o pe britanica Johanna Konta (15 WTA), scor 4-6, 7-6(10), 7-6(4), la capătul unui meci care s-a întins pe durata a trei ore și 35 de minute !

În primele două tururi de la Melbourne, Irina le-a depășit pe Zheng Saisai (China), scor 3-6, 7-5, 6-4, și pe Aliaksandra Sasnovich (Belarus), scor 5-7, 6-4, 6-4.

În sferturile de finală, Irina Begu o va întâlni pe japoneza Naomi Osaka (3 WTA), a doua favorită a turneului din Australia.