Judo: ”U” CSM Cluj a obținut medalia de bronz în Liga Campionilor

Echipa Universitatea CSM Cluj a obținut medalia de bronz în Liga Campionilor la judo, cea mai importantă competiție de judo inter-cluburi din Europa.

Andreea Chițu (-52 kg), Loredana Ohâi (-57 kg), Ștefania Dobre (-63 kg), Yonezawa Kaho (-70 kg) și Suzuki Iori (+70 kg) au urcat pe podium sâmbătă, 16 noiembrie, la a doua ediție a Champions League desfășurată la Odivelas, în Portugalia.

Andreea Chițu a învins-o, prin ippon, pe Guiffrida Odette, precum a făcut și Loredana Ohâi cu Thelma Monteiro, campioana mondială. Ștefania Dobre a pierdut cu Juul Fransen, iar Kaho Yonezawa cu Timo Barbara. La 2-2, Suzuki Iori a câștigat cu Nunes Rochelle și CS Universitatea Cluj a obținut medalia de bronz în lupta cu Benfica Lisabona.

Medalia de aur a fost obținută de RSC Champigny din Franța, iar argintul de către echipa spaniolă VCJ Valencia.