Prima zi a Campionatelor Europene de Biatlon, Triatlon și Laser Run a adus delegatiei României si primele medalii. Tricolorii au castigat șapte medalii (3 de aur, 2 de argint și 3 de bronz) în probele de biatlon.
Au urcat pe podium următorii:
SENIORI
Alexandru Ion – locul 1 la individual;
Pavel Georgescu – locul 4 la individual;
Eduard Păuleț – locul 6 la individual;
România (Alexandru Ion, Pavel Georgescu, Eduard Păuleț) – locul 1;
JUNIORI
Matei Petrașcu – locul 3 la individual și pe echipe;
U19 FEMININ
Aisha Batel – locul 4 la individual și locul 2 pe echipe;
U19 MASCULIN
Rareș Laiu – locul 2 la individual;;
Fabian Păun – locul 4 la individual;
Alexandru Păun – locul 11 la individual;
România (Rareș Laiu, Fabian Păun, Alexandru Căpraru) – locul 1;
U17
David Vieru – locul 5 la individual.
Campionatul European de Biatlon, Triatlon și Laser Run se desfasoara pe insula portugheză Madeira, în perioada 22-28 iunie.
Echipa României prezentă la această competiție are următoarea componență:
Sportivi: Alexandru Ion, Eduard Păuleț, Matei Petrascu, Aisha Batel, Rareș Laiu, Fabian Păun, Pavel Georgescu, David Vieru și Alexandru Căpraru.
Antrenori: Dragoș Pintilie, Corneliu Isac.
Conducător delegație: Petre Tiberius.
Sursa: Facebook FRNPM