Volei masculin: Victorie la Câmpia Turzii, etapă favorabilă pentru Dinamo

Voleibaliștii de la Dinamo s-au impus în minimum de seturi în deplasarea de la Câmpia Turzii și au urcat pe locul doi al clasamentului. Etapa a fost favorabilă alb-roșiilor, două dintre contracandidate (Craiova și Zalăul) pierzând puncte importante.

Dinamo și-a atins obiectivul la Câmpia Turzii și a plecat cu toate cele trei puncte puse în joc. În afara primului set, care a fost mai echilibrat, trupa antrenată de Daniel Rădulescu a dominat categoric lupta la fileu.

Divizia A1, etapa 8: CSM Câmpia Turzii – Dinamo 0-3 (24-26, 11-25, 14-25)

Cu cele trei puncte câștigate, Dinamo a urcat pe locul 2, cu 20 de puncte. În aceeași etapă, SCMU Craiova a cedat acasă cu Dejul (1-3), iar Zalăul a pierdut la Galați (3-1). Alb-roșiii mai au un meci de tur, acasă cu Buzăul. Cu trei puncte câștigate în partida de la finele săptămânii următoare, dinamoviștii ar ajunge la un singur punct în spatele campioanei Arcada Galați.

Munoz 15p, Cuk 14p, Ionescu 10p, Mihalcea 9p, Leite 7p, Despotovski 2p, Mărieș 1p au punctat pentru Dinamo.