Medalie de argint pentru echipa de badminton a României la Campionatul Balcanic

Data: 17 august 2019, 20:17 | Autor: Nănuț Mădălina

În perioada 16-18 august 2019 la Novi Sad, în Serbia, se desfășoară Campionatul Balcanic de badminton U17, atât la echipe cât și la individual.

Echipa de badminton a României a obținut medalia de argint la Campionatul Balcanic după ce a pierdut finala competiției în fața formației din Serbia. Scorul partidei a fost 4-0.

Sergej Lukic – Bogdan Stoica 21-9,21-16

Sara Loncar – Andra Stoica 21-9,21-8

Sergej Lukic/Mihajlp Tomic – Petre Comâneanu/Mihnea Crăciun 21-8,21-10

Nina Bogdanovic/andela Vitman – Denisa Stemate/Andra Stoica 21-17,19-21,21-18

După finala pe echipe dintre Serbia și România, s-a dat startul turneului individual. La dublu mixt, Bogdan Stoica și Denisa Stemate au ocupat locul 3.

Duminică, cu începere de la ora 10:00, reprezentanții României vor evolua în semifinalele probelor de:

• Simplu masculin: Mihnea Crăciun
  • Dublu masculin: Mihnea Crăciun/Petre Comăneanu
  • Dublu feminin: Denisa Stemate/Andra Stoica.

Din echipa Romaniei fac parte sportivii: Alexandra Soare (CSM Timisoara), Andra Stoica (CSS6 Bucuresti), Denisa Stemate (CSS6 Bucuresti), Dragos Gherasim (CSU Galati), Bogdan Stoica (CSS6 Bucuresti), Petre Comaneanu (Sportul Studentesc) si Mihnea Craciun (Sportul Studentesc), insotiti de antrenorul de lot, Iordan Ionica.