[COMUNICAT] Atletism: Marian Oprea – campion național. Dinamo – 10 clasari pe podium

Data: 11 iulie 2017, 18:19 | Autor: Kadi Bulgakov

Cel mai valoros atlet român al momentului, Marian Oprea (35 de ani) și-a respectat blazonul și a câștigat un nou titlu național în proba sa favorită, triplusalt. Sportivul legitimat la CS Dinamo s-a impus la Naționalele de seniori și tineret, competiție găzduită de Stadionul Nicolae Dobrin din Pitești, cu un rezultat de 16,37 m. După problemele medicale care l-au măcinat în ultimul timp, Marian a reușit să facă un concurs aproape complet, ceea ce nu e puțin.

• La seniori, CS Dinamo a mai obținut 4 locuri 2 – Angela Moroșanu – lungime (6,66 m), Bianca Lazăr Fazecaș – ciocan (64,84 m), Sergiu Ursu – disc (56,56 m), Adina Buzescu – prăjină (3,60 m) -, și un loc 3 – Ana Adela Stanciu – ciocan (59,08 m)

• Ana Adela Stanciu și Samuel Bucșă (lungime, 7,49 m) au câștigat titlul la tineret. Diseară, ambii pleacă alături de o parte a lotului tricolor spre Nairobi (Kenya), pentru a participa la Mondialele de juniori 2. Baftă, tricolori!

• La tineret, CS Dinamo a mai obținut un titlu, prin Adina Buzescu – prăjină (3,60 m) și un loc 2, prin Dana Ioana Voicu – disc (39,28 m).

error: Content is protected !!