Simona Halep, evoluție entuziasmantă în meciul cu Ashleigh Barty. Românca este în finala Rogers Cup

Data: 11 august 2018, 22:11 | Autor: Kadi Bulgakov

Simona Halep s-a calificat în finala turneului Rogers Cup, după ce a trecut de Ashleigh Barty (16 WTA), cu 6-4, 6-1. Sportiva din România a avut nevoie de doar o oră şi 11 minute pentru a se impune în faţa australiencei.

Simona Halep a început partida cu break și game câștigat pe propriul serviciu. Evoluția debordantă a sportivei din România a  continuat până la 4-1. Un game câștigat pe serviciul Simonei Halep o readuce în joc pe Barty, care se apropie la un singur game, 4-3. Numărul unu WTA a cerut intervenția lui Darren Cahill, lucru care s-a dovedit decisiv. Halep a revenit la jocul din startul partidei și a câștigat primul set, 6-4.

În setul doi am avut parte de un deja-vu. La fel ca în meciul cu Garcia, adversara Simonei Halep a căzut de la game la game, iar românca s-a distrat pe teren. A câștigat cu 6-1 și s-a calificat în final Rogers Cup.

„Eu când sunt obosită, sunt relaxată şi joc cel mai bun tenis al meu. Îmi place foarte mult acest turneu şi sunt fericită că sunt aici. De aceea câştig meciuri aici, am amintiri plăcute din 2016. Va urma un meci foarte greu, dar voi face tot posibilul să câştig”, a spus Simona Halep la finalul meciului cu Berty.

Numărul unu WTA se va duela în finală cu învingătoarea dintre Sloane Stephens (locul 3 WTA) şi Elina Svitolina (locul 5 WTA).Simona Halep conduce cu 6-2 în confruntările directe cu Stephens şi are 2-4 la general cu Svitolina.

Pentru Simona Halep este a treia finală, la Rogers Cup, în ultimii patru ani de zile. Anul acesta, numărul unu WTA a fost prezentă în alte patru finale, reușind să se impună în două dintre acestea: Roland Garros și Shenzen.