Volei feminin: CS Știința Bacău și CSM Târgoviște s-au calificat în optimile Cupei Challenge

Data: 9 ianuarie 2018, 21:45 | Autor: Nănuț Mădălina

Anul nou semne bune are încă din a doua săptămână. 2 formații românești, CS Știința Bacău și CSM Târgoviște, au reușit astăzi – 9 ianuarie 2018 să se califice în optimile de finală ale Cupei Challenge, a treia competiție ca importanță din Europa.

CS Știința Bacău a trecut în faza următoare a Challenge Cup după ce s-a impus în setul de aur al meciului. Echipa moldoveană pierdut meciul din Azerbaijan la scorul de 3-0, dar victoria obținută în partida tur le-a ajutat pe fetele antrenate de Florin Grapă să joace și setul de aur, pe care l-au câștigat la scorul de 15-13.

CSM Târgoviște, a doua echipă calificată în optimile de finală ale Cupei Challenge, s-a impus în ambele partide jucate cu formația Levski Sofia, în partida retur echipa din Târgoviște reușind să se impună în minimum de seturi.

Rezultatele celor 2 echipe românești au fost următoarele:

Azerrail Baku – CS Știința Bacău 3-0(25-23,27-25,25-14)

Setul de aur: 13-15

Rogojinaru a încheiat partida din Azerbaijan cu 14(6) puncte, 10 atacuri, 2 ași și 2 blocaje. A mai punctat și Cazacu – 12(8) puncte, care a reușit să încheie partida și cu 10 atacuri, 1 as, 39% procentaj la intercepție. O contribuție importantă la meciul retur din 16-imile Cupei Challege și-a adus-o și liberoul formației din Bacău care a încheiat meciul cu un procentaj de 42%.

Meci tur: CS Știința Bacău – Azerrail Baku 3-1(25-23,25-20,22-25,25-18)

CSM Târgoviște Levski Sofia 3-0(25-23,25-16,25-22)

Cele mai multe puncte în tabăra echipei din Târgoviște au fost reușite de Collar Milagros – 17(5), fiind urmată de Fairs – 11 (5) puncte și Hroncekova – 5 (2) puncte. Și în ceea ce privește atacul Collar s-a situat pe prima poziție, aceasta încheind meciul cu 15 reușite, Fairs cu 8 și Souza Ziegler – 4. Pe partea de serviciu Fairs a reușit 2 ași, Collar și Hroncekova câte 1 as. La blocaj Roșca și Wojcieska au avut câte 2 reușite.

Meciul tur: Levski Sofia – CSM Târgoviște 1-3(15-25,25-27,27-25,17-25)

error: Content is protected !!