Andrei Dukov și Ionuț Zincă au urcat pe podium la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan

Andrei Dukov și Ionuț Zincă au urcat pe podium la Jocurile Mondiale Militare de la Wuhan (China), astfel că delegația României a ajuns la patru medalii câștigate.

Luptătorul stelist Andrei Dukov a cucerit luni, 21 octombrie 2019, medalia de argint la categoria 57 de kilograme.

În finală, Andrei a cedat prin decizie tehnică în fața sportivului Pak Un Gwang, din Coreea de Nord. La finalul timpului regulamentar, scorul a fost egal 2-2. Până în finală, Andrei a parcurs următorul traseu: sferturi de finală – 10-0 cu Subiri Mwazembe (Tanzania), semifinale – 10-0 cu Max Nowry (SUA).

Andrei Dukov – FOTO:Laurențiu Turoi

Tot luni, sportivul stelist Ionuț Zincă s-a clasat pe locul al treilea în concursul de orientare pe distanță lungă și a cucerit medalia de bronz.
Ionuț a terminat cursa cu timpul de 1:24:06, depășit fiind de Dmitrii Tcvetkov (Rusia) – 1:22:02 și de Frederic Tranchand (Franța) – 1:23:14.

Până azi, 21 octombrie 2019, România a cucerit patru medalii de argint la ediția a șaptea a Jocurilor Mondiale Militare de la Wuhan: Ana Maria Popescu – spadă, Andreea Chițu – judo, Andrei Dukov – lupte libere și Ionuț Zincă – orientare.