Loredana Toma a fost desemnată cea mai bună sportivă de la Campionatele Europene de la Moscova

Tripla campioană europeană la categoria 64 kg, Loredana Toma,  a fost desemnată cea mai bună halterofila de la Campionatele Europene de la Moscova, de săptămâna trecută.

Sportiva noastră s-a impus la toate cele trei categorii: smuls, aruncat și total olimpic cu urmatoarele rezultate:
🥇 TOTAL 244 Kg
🥇 SMULS 114 Kg
🥇 ARUNCAT 130 Kg

Pe lângă cele trei medalii de aur, Loredana Toma a stabilit și un nou record continental, la smuls, cu 114 Kg.

Loredana Toma a fost aleasă în fruntea clasamentului a 152 de sportive participante la concurs.

In top 10 se mai regăsește o româncă. Csengeri Monica ocupă locul patru.

Echipa Romaniei a încheiat pe locul 2 în clasamentul țărilor pe medalii, la feminin, cu 7 medalii de aur, 2 medalii de argint si 2 de bronz. La masculin, delegatia noastra s-a clasat pe locul 11, cu cele 2 medalii medalii de argint, obtinute in cadrul categoriei 55 Kg.