Volei feminin: Naționala României a obținut a doua victorie la Campionatul European

Data: 25 august 2019, 20:46 | Autor: Nănuț Mădălina

Echipa națională de volei feminin a României a obținut a doua victorie la Campionatul European de volei. ”Tricolorele” s-au impus cu scorul de 3-1 în fața sportivelor din Estonia.

La capătul a 120 de minute de joc scorul pe seturi în partida dintre România și Estonia a fost 25-23,30-32,25-19,25-21.

Estonia – România  1-3(23-25,32-30,19-25,21-25)

Cele mai multe puncte pentru România au fost reușite de Budai-Ungureanu Adelina – 25(12) puncte, urmată de Onyejekwe Nneka Obiamaka cu 14(4) puncte și Trică Alexandra Romela – 13(6) puncte.

România a mai înregistrat o victorie la Campionatul European, 3-1 cu Ungaria, și o înfrângere 0-3 cu Olanda și a acumulat 6 puncte. După trei partide în Grupa C, România  ocupă locul secund.

Pentru voleibalistele noastre urmează o zi de pauză, iar următorul meci al fetelor va avea loc marți 27 august în compania naționalei din Croația. Partida va începe la ora 21:30 și va fi în direct la Telekom Sport.

Primele patru clasate din grupă se califică în faza optimilor de finală ale competiţiei găzduite, între 23 august – 8 septembrie, de Turcia, Polonia, Ungaria şi Slovacia.

România a jucat ultima dată la Campionatul European în 2015, iar cel mai bun rezultat al echipei tricolore datează din 1963, când a obţinut medalia de bronz.

Şi naţionala masculină a României va juca la Campionatul European, programat între 12-29 septembrie, în Franţa, Belgia, Slovenia şi Olanda. Tricolorii au fost repartizaţi în grupa A, cu Bulgaria, Grecia, Portugalia, Italia şi Franţa.