Start perfect pentru România la Campionatul European de Biatlon, Triatlon și Laser Run.

Prima zi a Campionatelor Europene de Biatlon, Triatlon și Laser Run a adus delegatiei României si primele medalii. Tricolorii au castigat șapte medalii (3 de aur, 2 de argint și 3 de bronz) în probele de biatlon.

Au urcat pe podium următorii:

SENIORI

Alexandru Ion – locul 1 la individual;

Pavel Georgescu – locul 4 la individual;

Eduard Păuleț – locul 6 la individual;

România (Alexandru Ion, Pavel Georgescu, Eduard Păuleț) – locul 1;

JUNIORI

Matei Petrașcu – locul 3 la individual și pe echipe;

U19 FEMININ

Aisha Batel – locul 4 la individual și locul 2 pe echipe;

U19 MASCULIN

Rareș Laiu – locul 2 la individual;;

Fabian Păun – locul 4 la individual;

Alexandru Păun – locul 11 la individual;

România (Rareș Laiu, Fabian Păun, Alexandru Căpraru) – locul 1;

U17

David Vieru – locul 5 la individual.

Campionatul European de Biatlon, Triatlon și Laser Run se desfasoara pe insula portugheză Madeira, în perioada 22-28 iunie.

Echipa României prezentă la această competiție are următoarea componență:

Sportivi: Alexandru Ion, Eduard Păuleț, Matei Petrascu, Aisha Batel, Rareș Laiu, Fabian Păun, Pavel Georgescu, David Vieru și Alexandru Căpraru.

Antrenori: Dragoș Pintilie, Corneliu Isac.

Conducător delegație: Petre Tiberius.

Sursa: Facebook FRNPM

Citește și Mai multe de acelasi autor