Trei titluri europene pentru sportivii români la dublu feminin U15, dublu masculin U19 și simplu masculin U19. România, locul unu pe națiuni la Campionatele Europene

Data: 15 iulie 2022, 20:42 | Autor: Nănuț Mădălina

Bianca Mei-Roșu la dublu feminin U15, Darius Movileanu și Eduard
Ionescu la dublu masculin U19 și din nou Eduard Ionescu, dar de această dată la simplu masculin U19, încheie Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori pe cea mai înaltă treaptă a podiumului și titlul de campioni europeni.

Bianca Mei-Roșu împreună cu Natalia Bogdanowicz (Polonia) au obținut aurul european după ce s-au impus în finala probei de dublu feminin U15 cu scorul de 3-0 în partida cu Koharu Itagaki/Josephina Neumann (Germania).

Finala: Bianca Mei-Roșu/Natalia Bogdanowicz (Polonia) 🆚 Koharu Itagaki/Josephina Neumann (Germania) 3-0 (11-6, 11-8, 13-11)

În 2021, Bianca a câștigat aceeași probă alături de Annett Kaufmann.

…..

Darius Movileanu și Eduard Ionescu au obținut împreună un nou titlu european la dublu masculin U19, după aurul obținut pe echipe.

Cei doi tineri români s-au impus cu scorul de 3-0 în finala cu francezii Hugo Deschamps/Thibault Poret (Franța).

Finala: Eduard Ionescu/Darius Movileanu 🆚 Hugo Deschamps/Thibault Poret (Franța) 3-0 (12-10, 13-11, 12-10)

…..

Eduard Ionescu a închis sarabanda de medalii de la Campionatul European de tenis de masă pentru juniori.

Tânărul stelist s-a impus in finala probei de simplu masculin U19 și a obținut al treilea titlu european de la aceste Campionate Europene.

Eduard a trecut în finală de polonezul Maciej Kubik.

Finala: Eduard Ionescu 🆚 Maciej Kubik (Polonia) 4-1 (11-6, 11-9, 6-11, 12-10, 11-5)

La aceeași probă,  Darius Movileanu a obținut medalia de bronz după ce a fost învins în semifinale de actualul campion european.

România a încheiat Campionatele Europene de tenis de masă pentru juniori în fruntea tururor țărilor europene.

Cele 10 medalii obținute(dintre care 3 pe echipe): 6 medalii de aur, o medalie de argint, 3 medalii de bronz și nouă locuri pe poziția a 5-a au clasat România pe locul 1 pe națiuni.

Cele 10 medalii au fost obținute după cum urmează:

6 medalii de AUR :
– U19 simplu masculin: Eduard Ionescu
– U19 echipe masculin: Darius Movileanu, Iulian Chirița, Eduard Ionescu, Andrei Istrate, Dragoș Bujor)
– U15 echipe feminin: Alesia Sferlea, Bianca Mei-Roșu, Cristina Sîngeorzan și Andreea Jifcu
– U19 dublu mixt: Iulian Chirița/A. Kaufman(GER)
– U15  dublu feminin:Bianca Mei-Rosu/N. Bogdanowicz(POL)
– U19 dublu masculin: Eduard Ionescu/Darius Movileanu

1 medalie de ARGINT

3 medalii de  BRONZ :
– U19 dublu mixt : Elena Zaharia/ Darius Movileanu
– U19 simplu masculin: Darius Movileanu
– U19 simplu feminin : Elena Zaharia

La finalul Campionatului European de tenis de masă pentru juniori de la Belgrad, Serbia, președintele Federației Române de tenis de masă, domnul Cristi Romanescu, a transmis un mesaj:

„10 zile pline de emoții și de confirmări,  sute de meciuri,  galerie, lacrimi de bucurie, tresariri și oftaturi, speranțe  împlinite, pe scurt, povestea celui de-al 64-lea Campionat European de juniori!!

Felicitări tuturor sportivilor, antrenorilor și staff-ului, tuturor celor  care au servit pentru istorie aici, la Belgrad! Efortul tuturor merita răsplătit din plin!

Felicitări cluburilor de unde provin sportivii, mulțumiri familiilor lor, care le-au fost permanent alături!