Scrimă: Dinamo, campioană națională la spadă – junioare

Data: 27 ianuarie 2020, 14:36 | Autor: Nănuț Mădălina

Sportivii de la CS Dinamo, antrenați de Alina Motea Ciuculescu, au încheiat cu rezultate bune Campionatele Naționale de spadă pentru cadeți și juniori, desfășurate în București (23-26 ianuarie). Cea mai bună performanță a fost obținută de echipa de fete – junioare, câștigătoare a titlului național.

CS Dinamo a înscris în competița junioarelor (Under 20) o echipă foarte tânără. Cu trei sportive de 16 ani, Andrada Ghica, Ioana Drăghici, Renata Axinte, și una de 18 ani – Mihaela Leonte, trupa antrenoarei Alina Motea Ciuculescu a reușit să câștige finala cu Steaua, scor 44-43. Cu două relee înainte de final, Steaua conducea cu 35-31, dar Mihaela Leonte a egalat la 37 (după un parțial câștigat cu 6-2), iar Renata Axinte a adus punctul câștigător la ultima intrare pe planșă (scor 7-6 pe releul ei).

Ioana Drăghici și Andrada Ghica au făcut parte și din echipa de cadete (under 17), care s-a clasat pe locul doi în finala campionatului național.

În total, la aceste naționale, CS Dinamo a obținut șapte clasări pe podiumul de premiere: un titlu – trei locuri II – trei locuri III.

Rezultatele sportivilor dinamoviști la CN de spadă – cadeți și juniori (masculin și feminin)

Masculin, juniori

Individual: locul 3 – Alexandru Oroian

Echipe: locul 2 – Matei Marin, Alexandru Oroian, Daniel Popa, David Statie

Feminin, cadete

Individual: locul 3 – Ioana Drăghici

Echipe: locul 2 – Ioana Drăghici, Andrada Ghica, Ana Maria Melințescu, Diana Zota